Domy na Warmii


   autorzy: Łukasz Gawlas, Krzysztof Leszczyński


   lokalizacja: Polska, woj. warmińsko-mazurskie


   status: konkurs


   rok: 2010


   powierzchnia użytkowa budynku: typ 3 - 165 m²


   powierzchnia działki: 1600 m²


   program budynku: typ 3 - salon , jadalnia, kuchnia przechonia, 4 sypialnie, 2 łazienki, wiatrołap, garderoby, pom. techniczne, wc



ARCHITEKTURA REGIONALNA
Podstawą zabudowy siedliskowej danego regionu nigdy nie był jeden typ domu. Był to raczej prawie zawsze pewien zbiór zasad, którego stosowanie pozwalało dostosować poszczególne obiekty do specyfiki działki oraz potrzeb użytkowników. Przyjęte zasady wynikały z dostępnych materiałów, technologii budowlanych, potrzeb funkcjonalnych oraz ekonomii budowania i użytkowania. To właśnie ta kształtowana przez lata różnorodność o wspólnym mianowniku leży u podstaw krajobrazów architektury regionalnej. Powstałe w wyniku przemyślanej, długotrwałej 'ewolucji' obiekty, tak trudno uzupełnić projektowaną 'ad hoc' nową zabudową, szczególnie w czasach, gdy technologicznie możliwe jest prawie wszystko i nie istnieją żadne wyraźne ograniczenia.

IDEA
Ideą naszego projektu było zdefiniowanie charakterystycznych zasad rządzących zabudową regionalną w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, a następnie traktując je jako wytyczne, zaprojektowanie na ich podstawie współczesnego budynku mieszkalnego w oparciu o współczesną technologię i rozwiązania. Wyodrębniliśmy następujące zasady regionalnej zabudowy:
- nachylenie dachu 45 stopni
- brak ściany kolankowej w celu uproszczenia konstrukcji
- częste stosowanie podcieni i nadwieszeń zarówno ze względów funkcjonalnych jak i czysto estetycznych
- częste występowanie drewna jako materiału budowlanego i wykończeniowego, ze względu na łatwą dostępność
- modułowość poszczególnych przestrzeni funkcjonalnych w jednym obiekcie: strefa mieszkalna, strefa gospodarcza, strefy pomocnicze
- piece oraz prowadzące od nich piony umieszczone w osi kalenicy, ze względu na ekonomię ogrzewania
- wysokość ścian szczytowych w granicach 7-8 metrów
Przyjęcie powyższych reguł, jako założeń projektowych pozwoli stworzyć spokojną bryłę, która pozostanie w harmonii z istniejącą zabudową regionalną.

PROJEKT
Wejście do budynku mieści się w podcieniu, który stwarza możliwość sezonowego zamknięcia, powstaje wtedy garaż. W porze letniej podcień pełni funkcje wiaty. Na parterze znajduje się strefa dzienna na którą składa się salon, kuchnia, jadalnia i spiżarnia. W optymalnym przypadku salon posiada ekspozycje wschodnią, południową oraz zachodnią, a kuchnia z jadalnią posiadają dostęp do tarasu śniadaniowego od strony wschodniej. Oprócz pomieszczeń funkcji dziennej na parterze znajduje się pokój gościnny z łazienką, pomieszczenie gospodarcze i garderoba. Na piętrze znajdują się trzy sypialnie i dwie łazienki. Każda z sypialni doświetlona jest oknem w ścianie szczytowej.
W projekcie przyjęto modelowy układ działki, gdzie droga dojazdowa oraz wejście do budynku znajdują się od strony północnej. Nie jest to jedyna możliwa konfiguracja, a przykładowe działki i orientacja domu względem stron świata przedstawiono na załączonych do projektu schematach 'orientacja na działce'.
Projekt składa się z czterech modułów, których podziały biegną wzdłóż osi 'B','D' i '3'. Pozwala to na tworzenie różnych wariacji budynku, w zależności od zapotrzebowania na poszczególne funkcje i możliwości inwestora. Przykładowe wariacje budynku przedstawiono w załączniku 'warianty projektu'.
Budynek wykonany jest w technologii murowanej z zastosowaniem ściany trójwarstwowej z drewnianą okładziną. Stropy zaprojektowane zostały w technologii szkieletowej z profili stalowych i drewnianych. Dach pokryty jest blachą płaską. W budynku przewiduje się możliwość instalacji aktywnych technologii obniżających zużycie energii.